Menu Close

שירותי דואר אלקטרוני Office 365 Vs. Google Apps

כתבה ממומנת בחסות האתר TheMarker

לחץ כאן לדף לכתבה המקורית

האפשרויות והיתרונות הרבים של השימוש בענן בעסק הם עצומים, הן מהבחינה טכנולוגית והן מהבחינה הכלכלית – אלו לא חדשות מרעישות. היום, בהוצאה בלתי משמעותית כמעט, העסק כולו יכול לעמוד בקדמת הטכנולוגיה, לתמוך בשלל אספקטים שלו, לייצר סביבת עבודה יעילה יותר, לשמר תהליכים ותוצאות, להקל על תהליכי עבודה משותפים בין מחלקות ועוד.

בזירה התחרותית מאוד של שירותי דואר אלקטרוני ותוכנות משרדיות לעסקים, עומדות זו מול זו שתי הענקיות, מיקרוסופט וגוגל, המובילות את השוק עם Office 365 (מיקרוסופט) ו-Google Apps.

בהתחשב בעובדה ששירותי הענן מצמצמים עלויות, שדומיין החברה בדואר האלקטרוני זה אלמנטרי ושעבודה משותפת ושיתוף מסמכים הפכו לצרכים בסיסיים בעסקים, הפגשנו את שני השירותים לקרב ראש בראש.

1. כמה זה עולה?

Google Apps: במסגרת התוכנית המרכזית, מחיר החבילה מסתכם בעלות שנתית של 120 דולר עבור כל משתמש. בתמורה מקבל המשתמש שירותי דוא”ל, נפח אחסון (בענן) של כ-1TB וכל שירותי התוכנה של החברה כמו מעבד תמלילים, גיליונות נתונים (המתחרה של אקסל), שאלונים וסקרים, ועוד.

Office 365: מיקרוסופט מציעה תוכניות במחירים משתנים, בהתאם לצורך הייחודי של בית העסק. התוכנית הנפוצה והמשתלמת של החברה מסתכמת ב-150 דולר לשנה למשתמש, אך יש גם תוכניות זולות מכך, בטווח של כ-60 דולר לשנה. במחיר זה מקבל המשתמש חבילת תוכנות אופיס עדכנית , תאימות אופיס לסמארטפון וטאבלט וגם נפח אחסון (בענן) בנפח של כ-1TB.

בשורה התחתונה: לשני המוצרים אפשרות תשלום חודשית או שנתית אך פריסה שנתית מעלה את המחיר. ל- Office  365יש מגוון גדול יותר של סוגי חבילות.

 

2. שירות הדואר האלקטרוני ויומני פגישות

Google Apps: שירות המייל לעסקים דומה מאוד ל-Gmail, שהממשק שלה בוודאי מוכר “מהבית” לרוב המוחלט של העובדים בעסק. ישנה תוספת חסימה אפקטיבית לספאם וסיומת של דומיין החברה. Google מציעה תיבת דואר בנפח של 30GB, שכולל את כל שירותי האחסון שהחברה מעניקה.

לתיבת המייל מוצמד לוח השנה של Google אותו ניתן לשתף עם כל עובד בחברה ולהעניק הרשאות לקביעת פגישות, אך לא ניתן לשתף את הלוח עם גורמים מחוץ לדומיין.

Office 365: שירות המייל של Office, ניתן גם הוא תחת שם דומיין החברה וכולל תיבתOnline Exchange בנפח של-50GB (אפשר לקחת חבילה זולה יותר בעלת נפח קטן יותר). עבור ארגונים שכבר פועלים עם Outlook, המעבר וההתאמה לשירות הענן יהיה חלק, עם תאימות מושלמת, גם בעברית.

ניתן לשתף יומנים ולוחות שנה באופן מאובטח וקל, לא רק בתוך החברה אלא גם עם גורמים נוספים מחוץ לדומיין. קל מאוד לאפיין את ההרשאות המגוונות, ולהחליט מי רשאי לערוך את היומן ולוח הפגישות ומי רשאי רק לצפות בהם.

בשורה תחתונה: הדואר האלקטרוני ויומני הפגישות הם מהזירות השוקקות של העסק, בתקשורת פנים-ארגונית, בקשר עם לקוחות, בשמירה ובתיעוד פעולות. שתי החבילות מציעות שירות מיילים אפקטיבי תחת דומיין החברה ויומני פגישות קלים להבנה ולתפעול. היתרון של Google טמון בהיכרות המוקדמת של העובדים עם הממשק – מה שיכול להסתכם בחיסכון בשעות היכרות ומעבר מהיר לעבודה רציפה ויעילה. ל-Outlook יש נוחות מסוימת בעובדה שהיא נפרדת מהדפדפן. בעת בחירה בין המתחרות כדאי לתת את הדעת לנושא נפח התיבה הניתן לכל משתמש.

 

3. אפשרויות אחסון בענן

Google Apps: שירות האחסוןDrive  מסתנכרן אוטומטית בין המכשירים השונים של המשתמש – המחשב האישי, הסמארטפון והטאבלט ומאפשר עבודה משותפת על מסמכים בין חברי הארגון. תקבלו נפח אחסון ללא הגבלה (או בהיקף של 1 TB למשתמש אם יש פחות מחמישה משתמשים בארגון). בתוכנית הזולה, מקבל המשתמש נפח אחסון של 30 GB בלבד, שמשמש כאמור גם את הדוא”ל.

Office 365: שירות האחסון של Office 365 הוא הOneDrive-, שכשמו כן הוא, מקום מרכזי אחד שמאפשר שמירה, שיתוף, עבודה משותפת וסנכרון של קבצים בענן. החבילה כוללת נפח של 1TBוסנכרון עם שולחן העבודה של המשתמש, כך שהעבודה יכולה להיעשות בצורה היברידית בין הדסקטופ ליישומים שבענן. השירות מותאם למובייל והופך את הטאבלט והסמארטפון לכלי עבודה הנמצאים תמיד אתכם.

בשורה תחתונה: חשוב להבין כי האחסון בענן אינו מהווה פתרון גיבוי כולל בשלל היבטים הנחוצים לבית העסק, אלא משמש כגיבוי ל’שולחן העבודה’ של כל משתמש וכמובן אפשרות לשיתוף מסמכים וקבצים בין משתמשים.

בהיבט זה, שתי הענקיות הביאו את שירותי האחסון הארגוניים לרמה גבוהה ולחלוטין מספקת עבור עסקים קטנים ועד גדולים. שתיהן מאפשרות עבודה משותפת על מסמכים – לא עוד שליחה של גרסאות ישנות בין עובדי החברה, אלא עבודה מסונכרנת תמיד על הקובץ העדכני ביותר. החיסרון היחיד של Google הוא בניהול ועריכה של מסמכים קיימים בעסק, שבד”כ הופקו בתוכנות של מיקרוסופט (וורד, אקסל, פאואר פוינט) ולא פעם נדרשים לעבור התאמות בהמרה לפורמט שלGoogle. בסעיף קודם הנחנו שרוב העובדים מחזיקים בתיבת Gmail אישית מה שהופך אותה לבעלת יתרון בבחירת שירות המייל לעסק. עכשיו נסבך ונכריז על יתרון של Office 365 מאחר ורוב עובדי העסק בוודאי רגילים לעבודה רבת שנים על מסמכי Office.

שדרגו את אפשרויות האחסון בענן עם אופיס 365. לפרטים נוספים לחצו כאן >>

 

4. שירותי תמיכה טכנית

Google Apps: ישנם שירותי תמיכה טכנית ברשת ומאות אם לא אלפי מאמרים בנושאי תמיכה, עדכונים, טיפים ועוד. אך, מעבר לתפריט עזרה בעברית, רוב רובו של התוכן המצוי הינו באנגלית. עבור שאלות ועזרה קונקרטית, ניתן לשלוח פנייה דרך אתר החברה או לפנות לשירות לקוחות טלפוני הפעיל בשפה האנגלית.

Office 365: מלבד שירותי התמיכה הטכנית והמאמרים של מיקרוסופט ברשת, לחברה יש משווקי משנה בארץ, המציעים שירותי תמיכה טכנית בעברית. ישנה תחרות גבוהה בתחום זה וכדאי לחפש ספק בעל שם המעניק שירות תמיכה בעברית בפורמט 24/7.

בשורה תחתונה: לעסק המתנהל באנגלית, השפה אינה מהווה מכשול גם בעת פתרון בעיות טכניות. גוגל מבססת לא מעט מהתמיכה הטכנית שלה על שירות עצמי ופתרון בעיות בעזרת מידע ברשת – שזה גם בסה”כ עניין של הרגל. כאמור, למיקרוסופט ישנם ספקים מקומיים (משווקי משנה ושותפים) המציעים תמיכה מקיפה יותר בשפה העברית ובזמינות גבוהה.

 

5. מידע ועזרה ברשת

Google Apps: למוצרים של גוגל יש עמודי-מוצר מפורטים ברחבי הרשת וכאשר צצה בעיה ניתן לפנות לעמוד המוצר ולחפש את המענה לשאלה. למרבית המוצרים יש גרסאות בעברית, אך כאשר מבקשים מידע לפתרון בעיה קצת יותר מורכבת, הוא יימצא לרוב רק באנגלית.

Office 365: מיקרוסופט מציעה מידע רחב וזמין למוצרי ה-365 ויש לה אתר מלא בעברית עם ערכות הדרכה למוצרי Office.

בשורה תחתונה: היתרון היחסי של מיקרוסופט הוא במידע שהיא מציעה בעברית. מצד שני, גוגל מציעה את Google Translate אז תסתדרו.

 

6. תאימות למסמכים

Google Apps: קיימת אפשרות לייצא את המסמכים המופקים ביישומים של Apps למגוון רחב של פורמטים, כמו גם קבצי Office (docx, pptx), pdf ועוד. נקודת התורפה של Google היא בהמרה של מסמכים קיימים ליישומים שלה. שירות Apps אמנם מציע יישומים מתחרים ל-Office כמו עיבוד תמלילים וגיליונות נתונים, אך כאשר הוא צריך לקלוט מסמכים שכבר הופקו בסביבת מיקרוסופט, המעבר אינו חלק וקיים חשש לאיבוד חלק מהפונקציות במסמכים המקוריים.

Office 365: היישומים של Office 365 הם, מן הסתם, בעלי תאימות מלאה לחבילת הדסקטופ שלOffice, כך שניתן לעבוד על הקבצים ברשת ועל היישום השולחני ללא חשש לשינויים והבדלים. העבודה בפורמט OpenXML האינטגרלי מונעת כל סיכוי של אובדן תוכן או אלמנטים בעיצוב בתהליך היבוא או היצוא של הקבצים.

בשורה תחתונה: נכון להיום, מרבית העסקים בישראל עובדים בסביבת מיקרוסופט ולכן אי אפשר להתכחש ליתרון התאימות. יחד עם זאת, צריך לזכור ש-Google משכללת כל הזמן את תהליכי ההמרה לפורמטים שלה והתוצאות משתפרות.

 

אז במי לבחור: Google Apps או Office 365?

מיקרוסופט מציעה חבילות שונות ברמת מחירים שונה לעסקים שונים ויש לה יתרון נוסף בדמות התמיכה הטכנית בעברית והזמינות שלה. לא עניין פעוט כשמתגלה תקלה בשעות הערב שתוקעת לך את כל העבודה.

מצד שני, תמיכה בשירות עצמי זה כיוון שנראה שהעולם הולך אליו ואנגלית זאת שפה שאנחנו, אתם והעובדים שלכם אמורים להכיר ולדעת.

 

Office 365 לעסק שלך עם תמיכה מלאה בעברית. לפרטים לחץ כאן >>

 

טבלת השוואה:

 

Office 365

Google apps

מחיר למשתמש לשנה ($)

150

120

דוא”ל ויומן פגישות

 • מבוסס Exchange
 • ממשק web ו-outlook
 • שיתוף לוח שנה במגוון אפשרויות – גם לגורמים מחוץ לחברה
 • מבוסס על Gmail
 • ממשק web
 • אפשרויות מוגבלות שיתוף לוח שנה

אחסון בענן

 • נפח אחסון – 1TB
 • תאימות למובייל ודסקטופ
 • שיתוף קבצים בתוך ומחוץ לחברה
 • נפח אחסון – 1TB
 • תאימות למובייל ודסקטופ
 • שיתוף קבצים בתוך ומחוץ לחברה

תמיכה טכנית טלפונית

עברית

אנגלית

מידע ועזרה ברשת

 • בעברית ובאנגלית
 • מידע בסיסי בעברית ומידע מתקדם יותר באנגלית

תאימות למסמכים

 • תאימות מלאה לתכונות אופיס – גם בגרסאות ישנות יותר
 • תאימות מוגבלת

עוד פרמטרים

 • מגוון חבילות מותאם לעסקים בעלי צרכים שונים
 • עדיף כאשר מדובר בעסק קיים שמעוניין להשתדרג או לרכוש חבילות תוכנה נוספות
 • שתי חבילות עיקריות – בסיסית ומתקדמת
 • פתרון נוח לעסקים חדשים, ללא ותק עבודה בתוכנות מיקרוסופט office
 • עריכה
 
 • עריכה

כתבה ממומנת בחסות האתר TheMarker

לחץ כאן לדף לכתבה המקורית